10 Temmuz 2014 Perşembe

Bitcoin Mining ile Para Kazanmak


Bitcoin mining ile madencilik yaparakta Bitcoin kazanılabilir. Burada yapılan iş, sizin sahip olduğunuz bilgisayarın işlemci gücünü (özellikle de ekran kartı işlemci gücünü) kiralamaktır. Kiralanan bu işlemci günü Bitcoin Chain  sitesindeki https://blockchain.info/ para transferlerinin gerçekleştirilmesi işi gibi diğer pek çok işte kullanılmaktadır. Bu kiralama işlemi sonucunda sistem üzerinde bilgisayarınızın işlemci gücü ve sistem üzerini de kaldığınız zamanla orantılı olarak size ödeme yapılır. (Ödemeler Bitcoin olarak yapılmaktadır.) 
Bilgisayarınızın işlemci gücünü kiralamak için sisteminizde bir yazılım yüklenmesi gerekmektedir. En çok bilinen ve en çok kullanılan yazılımlardan biri Windows işletim sistemi kullanalar için GUI Miner isimli programdır. Yanda verilen siteden son versiyonu indirilebilir. http://guiminer.org/ 


GUI Miner isimli exe çalıştırıldıktan ve sonra mining işlemine başlamadan önce yapmamız gereken son bir işlem var. Oda hangi madende çalışacağımızı seçmek. 
Örnek olarak; kendi bilgisayarımın işlemci gücünü, slush's pool isimli bir madende çalıştırmak istersek ücretsiz olarak http://mining.bitcoin.cz/ isimli siteye açıp oraya üye olmamız gerekmektedir. Üyelik işlemi sonucunda bize verilen username ve passworü açtığımız GUI Miner isimli programda gerekli yerlere yazmamız gerekiyor. Ekran kartlarımızın işlemci güçleri daha iyi olduğundan Device kısmında ekran kartını seçmemiz lazım. Bu işlemler yapıldıktan sonra Start mining diyerek mining işlemine başlamış oluyoruz. Bu işlem sürecinde kazandığımız ücretleri http://mining.bitcoin.cz isimli siteye gidip takip edebiliriz.

Not: Eğer bilgisayarınızın ve ekran kartınızın gücü mininge başladığınızda 400Mhz hızından daha az ise çok bir gelir beklememek lazım. (Elektirik ücretini ve ekran kartınızın yıpranma durumu da düşünmek lazım) İkinci bir konuda ana karta 7-8 ekran kartı takıp paralel olarak işlemci gücünüzü arttırabilirsiniz. Bu işlemlere dikkat edildiğinde ayda 100$ -250$ arası ücretler kazanılabilir.