19 Eylül 2013 Perşembe

Linux Nedir?Linux (telaffuz: Lin-uks), Unix’e fikirsel ve teknik anlamda atıfta bulunarak geliştirilmiş; açık kaynak kodlu, özgür ve ücretsiz bir işletim sistemi çekirdeğidir. Çekirdeğin kaynak kodları GNU Genel Kamu Lisansı çerçevesinde özgürce dağıtılabilir, değiştirilebilir ve kullanılabilir. Linux ismi ilk olarak Linus Torvalds tarafından yazılan ve 5 Ekim 1991 Linux 0.02 etiketiyle duyurusu yapılan, Linux çekirdeğinden gelmektedir. Linux'un Unix ile herhangi bir kod ortaklığı bulunmamaktadır yani Linux'un kodları sıfırdan başlanılarak yazılmıştır. Çok geniş bir donanım desteğine sahip olan Linux çekirdeği; Sunucu bilgisayarlar, masaüstü-dizüstü bilgisayarlar, iş istasyonları, akıllı telefonlar, yeni nesil TV'ler ve tabletler gibi hemen her platformda tam bir uyum içerisinde çalışabilmektedir. Linux sunucu işletim sistemlerinde kullanım oranı bakımından ilk sırada tercih edilmekte ve dünyanın 10 hızlı süperbilgisayarında da kullanılmaktadır.Linux gelişimi açık bir şekilde yapılmaktadır. Bunun anlamı, işletim sisteminin her aşaması açık olarak Internet üzerinde yayınlanmakta, dünyanın dört bir yanında kullanıcılar tarafından test edilmekte, hataları ve eksiklikleri belirlenerek düzeltilmekte ve geliştirilmektedir. Zaman zaman bu deneme aşamaları belirli bir noktada durdurulur ve güvenilir bir işletim sistemi sunulup, geliştirme için ayrı bir seriye devam edilir. Hatalar, anında kullanıcılar tarafından belirlenip rapor edilmekte ve birçok kişinin katkısıyla düzeltilmektedir. Son kullanıcılar açısından bakılacak olursa Linux, tek başına bir çekirdek olarak bir anlam ifade etmez. Ancak Linux çekirdeğini kullanan çeşitli "Linux dağıtımları" bu çekirdeğin üzerine grafiksel masaüstü ortamı, internet tarayıcısı, ofis seti, video-müzik oynatıcı gibi yazılımlar ilave ederek Linux'ü son kullanıcıya tam teşekküllü bir işletim sistemi olarak sunmaktadır.  Bir kısım kitle “Linux” sözcüğünü yalnız çekirdek için kullanmakta, işletim sisteminin tamamı için, GNU Projesi'nin yazılım ve araçlarını içermesi nedeniyle “GNU/Linux” adını kullanmaktadır.

Linux dağıtımlarına bakacak olursak, Masaüstü kullanıcılarına yönelik bir Linux dağıtımında; Linux çekirdeği ve GNU yazılımları temeli üzerine KDE, GNOME, Xfce, Unity gibi bir masaüstü ortamı, Mozilla Firefox, Chromium gibi bir internet tarayıcı, LibreOffice gibi bir ofis seti, video-müzik oynatıcı, CD/DVD yazıcı, grafik işleme yazılımı gibi çeşitli özgür yazılımlar ilave edilerek, son kullanıcıya sunulmaktadır.
Şu anda GNU yazılımlarını ve diğer özgür yazılımları bir araya getiren ve tüm bunları bir Linux çekirdeği ile beraber toplu, derlenmiş ve kurulumu çok kolay bir işletim sistemi olarak piyasaya süren birçok çalışma mevcuttur. Bunlardan öne çıkan bazı dağıtımlar alfabetik olarak; Debian, Fedora, Linux Mint, Mageia, openSUSE, Red Hat,Pardus, Slackware, Ubuntu  olarak sıralanabilir.

Daha Detaylı Bilgi İçin:
http://tr.wikipedia.org/wiki/Linux
http://www.linux.org
http://www.ubuntu.com
https://www.kernel.org