2 Haziran 2017 Cuma

İşletim Sistemleri Tarayıcıda

Pcjs sitesi; eskiden kullandığımız pek çok farklı işletim sistemini, kuruluma gerek olmadan online olarak, browser üzerinden çalıştırmamıza izin veren güzel ve kullanışlı bir web sitesidir. Site içerisinde onlarca işletim sistemi bulunmaktadır. İşletim sistemini açmak için tek yapmanız gereken sitenin web adresini tıklamak ve web sayfasının alt kısmında görülen işletim sistemlerinden birini seçmek.

Örnek olarak Windows 95 işletim sistemini açabilirsiniz. İşletim sistemlerinin yüklenmesi 5 ila 10 saniye arası vakit alacaktır. Diğer işletim sistemlerinden örnekler aşağıda verilmiştir. Linkleri tıklayarak istenilen işletim sistemlerinden birini açabilirsiniz.

  1. Windows 1.0 
  2. Windows/386 2.01 
  3. Windows 3.0 
  4. Windows 3.1 
  5. IBM PC 5150 (İlk kişisel bilgisayarlardan biri olarakta bilinmektedir.) IBM PC 5150 hakkında daha detaylı bilgi almak ve o dönemin bilgisayarlarını tanımak için OldComputers sayfasınıda ziyaret edebilirsiniz.

Windows 95

Windows 3.1

İşletim sistemi ekranından çıkmak için ESC tuşuna basabilirsiniz. Ekranın sağ tarafında bulunan Full Screen butonu kullanılarak işletim sistemini tam ekran olarak kullanabilirsiniz. Her ne kadar tarayıcı üzerinden çalışan javascript kodları ile yazılmış olsada kullanım ve görsellik açısından pek çok ihtiyaca cevap verebilecek durumdadır.

Virtual Desktop uygulaması ise aynı amaç için kullanılabilecek başka bir web sitesi adresidir. Aşağıda siteden alınan Macos 10 4 Tiger işletim sistemi görülmektedir.