12 Ekim 2013 Cumartesi

Oyun Geliştirme Araçları

3D GameStudio:  3DGS diye adlandırılan uygulama. Yazılım kendi içerisinde, Level Editör, Model Editor, Script Editör ve Acknex oyun motoru bulundurmaktadır. Uygulama windows OS ile uyumlu olarak çalışmaktadır.

Valve Hammer Editor: 3D uygulamaların özellikle Level tasarımları için kullanılabilece bir yazılım. Quake ve Worldcraft oyununun geliştirilmesinde kullanılan bir uygulamadır. Detaylı bilgi için http://developer.valvesoftware.com/ adresini kullanabilirsiniz.

Pixel Press : Çizim yeteneği, hayal gücü ve 110$'ım var diyenlerin kullanabileceği bir oyun geliştirme araçı. Kağıt üzerine çizim yaptıktan sonra programı kullanarak (kod yazmadan) basit menüleri yardımıyla 2D oyunlar yapmak mümkün. www.pixelpressgame.com adresinden daha detaylı bilgi edinilebilir.

Unity: Son zamanların en popüler oyun geliştirme programı. 3 Farklı yazım dilini kullanan unity; C#, js ve Boo dilleri ile oyun geliştirilmesine olanak vermektedir. Sahip olduğu 3D olanağı ve Webeklenti özelliği ile oyunların bilgisayara kurulmadanda oynamasına olanak sağlamıştır.Unity ile geliştirilen oyunlar iştenirse windows dışındaki diğer platformlardada kolayca çalıştırılmasını sağlayan platform değiştirme eklentisine sahiptir.Geliştirilen oyunlar Mac,GNU Linux, Android,Ios,web ve Windows'ta çalıştırılbilektedir. Unity ile geliştirilen oyunlara br örnek olarak Battlestar Galactica oyunu verebiliriz.

Truevision3D: Bir başka popüler oyun geliştirme aracıdır. Microsoft.Net desteği ve Microsoft.Net'in altyapısına sahip olan Visual Basic, CSharp gibi dil desteiğine sahip bir apidir. DirectXd desteği bulunmaktadır.

Mugen: 2D oyunlar için hazırlanmış ücretsiz bir oyun mtoru. Özellikle pek çok dövüş oyunun geliştirilmesinde(Arcade) kullanılmıştır.

CryEngine: FirstPersonShooter (FPS) oyunların geliştirilmesinde kullanılan bir oyun motoru. 2D oyunlar ve 3D oyunların geliştirilmesi için farklı  veriyonları mevcuttur.

Adventure Game Studio: Fare düşmanı diye bilinen point&click oyunların geliştirilmesinde kullanılan uçretsiz bir oyun geliştirme aracıdır.