1 Ekim 2013 Salı

Windows 7 - Kurulumu

Sistem Gereksinimleri:
32 veya 64-Bit desteği olan ve minimum 1 GHz saat hızında çalışan bir işlemci
32-Bit sürümler için en az 1 GB, 64-Bit sürümler için en az 2 GB RAM
En az DirectX 9'u destekleyen (WDDM 1.0 ve üzeri) ekran kartı
32-Bit sürümler için en az 16 GB, 64-Bit sürümler içinse en az 20 GB boş sabit disk alanı.

Windows 7 kurulum CD’sini bilgisayarın DVD-ROM’una yerleştiriyorsunuz ve kuruluma başlıyorsunuz.

Dilimizi Türkçe seçiyoruz.
Tarih ve para birimi biçimini ayarlıyoruz.
Klavye ve giriş bilgilerini Türkçe Q olarak seçiyoruz.

Şimdi Kur (Install Now) butonuna tıklıyoruz.Lisans koşularını kabul ediyorum (I accept the license terms) kutucuğunu işaretleyip şartları kabul ediyoruz ve Sonraki (Next) düğmesine tıklıyoruz.

Bilgisayarımız Windows Vista ise format atmamıza gerek yoktur. Buradan Upgrade seçeneğini seçerek Upgrade edebiliriz. 
Windows XP’de ise Upgrade özelliğini desteklememektedir. Bu yüzden Custom (advanced) tıklayıp kurulumumuza devam ediyoruz.
Windows 7’nin kurulacağı disk seçildikten sonra kurulum başlar.


Windows 7 kurulumu tamamlandıktan sonra bilgisayar yeniden başlar.Bilgisayar kapanıp yeniden açıldıktan sonra kurulum devam eder. Kullanıcı adı ve bilgisayar adının oluşturulduğu ekran karşınıza gelir. Bu ekranın ardından parola ve parola ipucunun oluşturulduğu ekran gelir. 


Daha sonra açılan ekranda aktivasyon kodumuz varsa giriyoruz. Yoksa girmeden İleri (Next) düğmesine tıklıyoruz.En üstteki seçenek olan «Tavsiye edilen ayarları kullan (Use recommended setting)» seçeneğini seçip devam ediyoruz.Tarih ayarlarımız doğru olmalı. Kontrol ettikten sonra İleri (Next) düğmesine tıklayın.Network (Bağlantı) tipini belirtiyoruz. Yandaki resimde de gördüğünüz gibi ilk seçenek ev kullanıcıları için, ikinci seçenek ofis çalışanları için, üçüncü seçenek genel ağlar içindir. Uygun olan bağlantı türünü seçiyoruz.


Ev kullanıcıları seçildiğinde yandaki gibi bir ekran çıkacaktır.


Bağlantı kurduğunuz network ağında hangi klasörler paylaşıma açılacaksa bu kısımda seçilir. Bu işlemler daha sonrada yapılabilir.Gerekli ayarlar yapıldıktan sonra Windows 7 kurulumunun tamamlanması için beklenir.


Kurulum tamamlandıktan sonra Windows 7 açılış ekranı karşınıza gelir ve masaüstü yüklenmeye başlar.Masaüstünün yüklenmesinin ardından aşağıdaki ekran karşınıza gelir..