21 Aralık 2016 Çarşamba

Kod Yazmadan Kolayca Mobil Marketler için Oyun Geliştirme

Bilgisayar oyunlarının geliştirilmesi uzun ve zahmetli bir iştir. Bu iş için genellikle on binlerce satır kod yazılması, yazılımcıların uzun saatler boyunca emek harcaması ve genellikle bir oyun geliştirme
platformu kullanılması gerekmektedir.

Oyun geliştirme platformu olarak Unity oyun geliştiriciler arasında çokca kullanılsa da, Cocos2D, Multimedia Fusion, Game salad, Game Maker gibi başka oyun geliştirme platformlarıda bulunmaktadır.

Örnek olarak 1993  yılında Paris'te kurulan Click Team şirketi tarafından geliştirilen Multimedia Fusion oyun geliştirme platformu bir dizi GUI aracı kullanarak etkileşimli yazılımlar geliştirebilmektedir. 

"Oyun geliştirme daha önce hiç bu kadar kolay olmamıştı" sloganı ile oyunlar geliştiren Multimedia Fusion kullanılarak geliştirdiğiniz oyunları sadece Windows ortamında değil farklı platformlarda da kullanabiliriz. Bunun için program içerisindeki Build seçeneği kullanılarak geliştirdiğimiz uygulamayı, Android (Apk), IOS, HTML5, Flash, XNA gibi platformlara kolayca çevirebiliriz.

Multimedia Fusion'ın diğer bir özelliğide kod yazmadan sadece olay tabanlı akış ile oyunlar geliştirilebilmesidir.

Örnek olması amacı ile WarCrime adında bir bilgisayar oyunu sadece 15 dakika içerisinde Multimedia Fusion kullanılarak geliştirilmiş ve Android markete yüklenmiştir. WarCrime oyunu Android marketten incelemek amaçlı olarak indirilebilirsiziniz. (Bu çok basit oyunun amacı 6 haraketli karakterden kaçarak onları vurmak.)

Multimedia Fusion kullanılarak geliştirilmiş çok sayıda profesyonel 2D oyun bulunmaktadır. Bu oyunlar hakkında bilgi almak için yandaki youtube videolarını ( 167 tane MultimediaFusion ile geliştirilmiş oyun veya Multimedia Fusion ile ne yapabilirim isimli video) izleyebilirsiniz. Multimedia Fusion ile ayrıca 3D uygulamalarda geliştirilebilmektedir. 

Multimedia Fusion 2.5 yazılımının Demo versiyonu http://www.clickteam.com/  sitesinden ücretsiz olarak indirilebilirsiniz. Uygulamanın Developer versiyonu ise ücretlidir.  Ayrıca geliştirdiğiniz oyunlara Google Admob ekleyerek uygulama üzerinden gelirde kazanabilirsiniz. İlgilenecekler yandaki eğitim videolarını kullanabilirler Multimedia Fusion Eğitim Videoları (ingilizce)