13 Şubat 2017 Pazartesi

HTML (Hyper Text Markup Language)

HTML (Hyper Text Markup Language) internet üzerinde web sayfası oluşturmak için kullanılan bir betik dilidir.
HTML dosyalarının aktarımı için HTTP (Hyper Text Transfer Protocol) kullanılır.
HTML dosyaları sunucu bilgisayarın sabit diskinde .html ya da .htm uzantısı ile saklanır.
Html kodları düz yazı dosyalarından oluşmaktadır.
Bir siteye girdiğimiz zaman bize görüntülenen ilk sayfa index.html, index.htm, index.asp, index.php ya da default.htm dosyalarından birisidir. index.*
Dosyalar UNIX ve türevi sunucu sistemler, default.htm dosyasıda WinNT ya da türevi sistemler için giriş sayfası olur.
Yukarıda saydıklarımın dışında uzantısı değişik birçok biçemdeki sayfalar da sunucu sistemin ayarları değiştirilerek giriş sayfası yapılabilir.

Html’in Yapısı
HTML öğrenmesi oldukça basit ve yaratıcılığa fazla açık olmayan bir dildir.
Basittir çünkü, internette gezinirken görüntülediğiniz sayfaların hazırlanırken kullanılan teknikleri öğrenmemiz mümkündür (Sayfanın üzerinde farenizin sağ tuşuna bastıktan sonra Kaynağı Görüntüle seçeneği ile).
Beğendiğiniz tasarımları kendi sayfanızda kullanabilir, bu tasarımların hangi html kodları kullanılarak yapıldığını öğrenebilirsiniz. bilinmesi gereklidir!
Yaratıcılığa fazla açık değil dedim çünkü html ile yazdığınız sayfalar PHP, ASP, ColdFusion, CGI... gibi web programlama dilleri kullanılmadan statik html dışına çıkamaz.
HTML kodlarını yazmak için özel bir düzenleyiciye ihtiyacınız yoktur. Bu iş için Windows altında NotePad ya da DOS-Edit, Linux altında pico, joe ya da vi gibi metin düzenleyicileri yeterlidir.
HTML sayfalarınızı kod yazmaksızın FrontPage, Netscape Composer gibi programlarla da hazırlayabilirsiniz. Yalnız bu programlar kullanılarak hazırlanan sayfalar genellikle belli bir çerçeve içinde olduğu için zaten dar olan HTML’nin üreticilik alanını daha da daraltmaktadır.
Bunun yanı sıra HTML’yi kod düzeyinde bilmenin kullanıcıya her zaman fayda getireceği de unutulmamalıdır (İleriki bölümlerde değineceğim Dinamik Web Tasarımı için HTML’nin kod düzeyinde


Web sayfası <html> etiketi ile başlar ve </html>  ile biter. İki bölümden oluşur.
<head> …. </head>: Bu bölümde sayfa ve sayfayı hazırlayan kişi vb. konularda bilgi verilir. Burada yazdıklarımız sayfanın görünümünü etkiler, ancak sayfada görüntülenmez.

Örneğin; <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=iso-8859-9"> koduyla sayfasının karakter kodlamasının hangi dil ile olacağını belirtmiş oluruz. (“iso-8859-9” ve “windows-1254” sayfanın Türkçe karakterlerle görüntüleneceğini belirtir.)

<title>…</title> etiketi de web tarayıcısının başlık çubuğunda görüntülenecek metni belirler.

<meta name="author" content="Hazırlayan"> Sayfayı hazırlayan veya sahibi olan kişi veya kuruluşu belirtir.
<body>…</body>: Sayfada görüntülenecek metin, resim, tablo vb. nesnelerin bulunduğu bölümdür.