17 Ocak 2017 Salı

VIEW (Görünüm) NesnesiGörünümler, veritabanı içerisinde önceden tanımlanmış tabloları kullanarak elde edilen geçici sanal tablolardır.
Bu tablolar veritabanında fiziksel herhangi bir yer kaplamazlar.
Görünümler, herhangi bir tablodaki belli alanların listelenmesini sağlarlar.
Bir veritabanı üzerinde eğer sık sorgulanan veriler var ise, bu verilerin hızlı ve basit bir şekilde sorgulanmalarını sağlamaktadırlar.
Tablolar olduğundan farklı gösterilmek istenildiğinde çeşitli filtreler kullanılır. Bu filtrelerden biri de görünümlerdir.
Görünümler kaydedilmiş sorgulardan oluşmaktadır.


Başka bir deyişle sorguları basitleştirmek bunların erişimlerini ve izinlerini düzenlemek, birbirinden farklı sunuculardaki benzer verileri karşılaştırmak ve bazı durumlarda da sorgu sürelerini kısaltmak için kullanılan gerçekte var olmayan sanal tablolardır.
Bu şekilde veritabanı üzerinde yer alan tablo yada tablolara daha kolay ve güvenli bir şekilde erişim yapılabilmektedir.


Bir görünüm ile birden fazla tablo üzerinde sorgulama yapılabilir. Bu haliyle karmaşık SQL ifadelerini daha da basitleştirmiş olur.
Oluşturulan bir görünüm ile veriler üzerinde herhangi bir güncelleme işlemi yapılamaz.
Bu yapılar sadece MS SQL Server, Oracle gibi ileri seviye veritabanı yönetim sistemlerinde bulunmaktadır. MS Access’ te bu yapılar yoktur.


Bir görünümün genel yapısı şekildeki gibidir.

Genel olarak görünümler aşağıdaki amaçlar için de kullanılmaktadırlar:
Kullanıcıların, bir tabloda yer alan sütun veya satırlarındaki  önemli verilerini görmek.
Tablolarda bulunan verileri başka bir tablo formatında göstermek.
Karmaşık sorguları basitleştirmek.